MIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W JAŚLE

tel.: +48 13 443 51 82   |   tel.: +48 13 446 52 04   |   mail: info@mosir-jaslo.pl

KONTRAST

CZCIONKA

Sauna fińska

Sauna fińska

Czynna w godzinach funkcjonowania Krytej Pływalni, 6:00 - 22:00.

Na terenie hali basenowej funkcjonują dwie sauny fińskie posiadające oddzielne węzły sanitarne oraz kabiny prysznicowe. Sauny wykończone są drewnem świerku skandynawskiego oraz abachi, ogrzewane poprzez profesjonalne elektryczne piece saunowe. 

LECZNICZE WSKAZANIA I PRZECIWSKAZANIA KORZYSTANIA Z SAUNY

Sauna fińska jest nie tylko zabiegiem ciepło leczniczym, lecz także środkiem higieniczno-profilaktycznym. Polega on na kąpieli w gorącym powietrzu i naprzemiennym przegrzewaniu rozpiętości temperatury 80-110 oC i ochładzaniu całego ciała. Znacznie przyśpiesza usuwanie zmęczenia psycho-fizycznego. Jest doskonałym czynnikiem hartującym i pielęgnującym ciało stosowanym również w celu leczenia określonych dolegliwości (m. in. złagodzenia bólów mięśni) i zaburzeń funkcjonalnych organizmu: kłopoty z krążeniem krwi, układem oddechowym i odpornościowym. Kąpiel sucha wpływa również pozytywnie na skórę, oczyszcza ją, pozbawia toksyn, ujędrnia i uelastycznia. Działanie sauny suchej wzmacniają stosowane inhalacje z olejków zapachowych (eukaliptus, mięta), które mają bardzo korzystny wpływ na układ oddechowy. Zdrowy człowiek bez względu na wiek może korzystać z sauny bez względu na porę roku, dnia czy pogodę. Wiele schorzeń serca, układu krążenia, dróg oddechowych, organów ruchu i skóry dopuszcza korzystanie z sauny, gdyż sauna wzmacnia reakcje samoobronne organizmu. Ludzie chorzy powinni jednak zasięgnąć opinii lekarza.

Nie zaleca się sauny w przypadkach nagłych zachorowań z gorączką, stanów zapalnych, poważnych schorzeń narządowych. Przede wszystkim jednak należy ostrzec przed przesadą i brawurą podczas kąpieli saunowych. Trzy seanse po 15 minut, przerywane ochłodzeniem ciała są optymalnym czasem trwania kąpieli saunowej. Przedłużenie pobytu w saunie ponad ten czas nie zwiększa działania sauny.

Jak działa sauna?

 1. Ciepło
  • wzmaga pocenie się (oczyszcza organizm z produktów przemiany materii)
  • rozszerza naczynia krwionośne
  • normalizuje ciśnienie krwi
  • rozluźnia mięśnie
  • przyspiesza przemianę materii wspomagając tym samym odchudzanie
  • rozszerza pory skóry
  • hartuje organizm
  • pobudza układ wegetatywny i hormonalny
  • pobudza komórki skóry do regeneracji
 2. Olejki eteryczne
  • brzozowy, eukaliptusowy, jałowcowy, cytrynowy, sosnowy, ziołowy
  • działają leczniczo na narządy wewnętrzne, skórę i włosy
  • działają relaksująco, normalizują pobudzenie organizmu, zwiększają je lub zmniejszają (w zależności od rodzaju olejku) neutralizują zapachy w saunie

 

WSKAZÓWKI

Pamiętaj o tym, że kąpiel saunowa powinna być przyjemnością i relaksem, a nie torturą. Przebywanie w saunie nagrzanej do 120°C i więcej nie jest ani bezpieczne, ani przyjemne dla niektórych osób. Nie kieruj się ambicją i posłuchaj swojego ciała a granicę komfortu podpowie ono bezbłędnie.
Przerwa pomiędzy kolejnymi wejściami do sauny powinna być na tyle długa, aby temperatura ciała wróciła do normalnej. Po prysznicu lub zanurzeniu się w basenie spędź jeszcze jakiś czas w fotelu lub leżance. Niekiedy czas powrotu do normalnej temperatury ciała trwa do 20-tu minut! Dopiero wtedy wejdź do sauny na kolejne 15 minut.
Na całą kąpiel saunową (łącznie z towarzyszącymi jej przerwami) powinieneś mieć co najmniej 2 godziny wolnego czasu.

Powtarzaj takie kąpiele w saunie 1 lub 2 razy w tygodniu, wtedy w pełni docenisz saunę. Niektórzy dla pobudzenia krążenia biczują (delikatnie) ciało brzozowymi witkami. Używanie witek brzozowych (wcześniej przez dobę moczonych w wodzie) zdradza naprawdę zaawansowanego sauniaka.

Kup bilet!
Akceptujemy karty